Podatek liniowy

Prawo do podatku liniowego w 2011 r. zależy m.in. od daty założenia firmy

Samozatrudniony, który zechce korzystać z podatku liniowego w 2011 r., musi wybrać go do 20 stycznia. Jeśli jednak będzie świadczył usługi dla byłego pracodawcy, z podatku liniowego skorzysta w przyszłym roku tylko wówczas, gdy założy firmę do końca grudnia.

Zasady wyboru podatku liniowego wynikają z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), które weszły w życie 20 maja. Wynika z nich, że osoby, które w najbliższym czasie zamierzają zakończyć pracę na etacie i założą własną firmę, będą mogły wybrać 19-proc. podatek liniowy.

Osoby, które nie będą współpracować ze swoim dotychczasowym pracodawcą, muszą złożyć w tej sprawie wniosek do urzędu skarbowego. Mają na to czas do 20 stycznia 2011 r. Stawka ta pozostanie taka sama cały rok, niezależnie od wysokości dochodów.

Wiele osób pracuje jednak dla tego samego zakładu, tyle że na własny rachunek. Dotychczas mogli oni wybrać liniową formę opodatkowania dopiero po roku; w myśl nowych przepisów, mogą korzystać z podatku liniowego od rozpoczęcia działalności, ale pod warunkiem, że zdecydują się na samozatrudnienie jeszcze w 2010 r. Jeśli założą firmę dopiero w 2011 r., będą musieli czekać z wyborem stawki liniowej do 2012 r. Do tego czasu będą płacili PIT według tzw. skali progresywnej, tj. 18 lub 32 proc. - w zależności od wysokości dochodów.

Osoby, które zdecydują się na podatek liniowy, muszą pamiętać, że w ten sposób stracą prawo do preferencji podatkowych, np. do wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy ulgi na dzieci.

 

Źródło: www.biznes2biznes.com

[Powrót]